Biskupová

erb Vitaj, čítaj si o ŠTB!

No, došiel si konečne sem, došiel si si prečítať o ŠTB. Poďme si teda prečítať niečo o ŠTB.
Ako sa na hlavnej stránečke spomínalo, ŠTB je teda dlhodobý experiment ktorý vznikol 3. júna 2018 ako vec typu "akože televízia". Celé to ako sa k nápadu prišlo a k realizácií je taká zaujímavá vec. Ono povedzme si, v dnešnej dobe sú všetci streameri, gameri a bár čo ale televizákov ktorých by niekto videl imitovať fakt reálnu televíziu je málo. Respektíve ani ja moc do tej kategórie nepatrím, to si upresníme potom. Prvotne treba poďakuvať všetkým z 370networku ktorým fakt fakt fakt moc moc ďakujem za strpení aj v týchto zlých svetových časoch, bohužál budú určite aj horšé (p.s. toto bolo póvodne písané v 2020, to čo bude v roku 2022 a 2023 nečakal nido), tak ale čo už. Hlavne teda treba poďakuvať aj Adamovi ktorý sa moc zaslúžil o mnohé veci ako je stránka ŠTB a aj jej financuvaní. Bez jeho pomoci by som to nerozbehal. A bez jeho pomoci by sa nedala Biskupovská stránka otvoriť na tejto symbolickej adrese "biskupova.televiziastb.sk". Rozpísať sa o ŠTB je už čil taká relatívne ťažká vec pre mňa lebo raz darmo, sú to už nejaké roky a spomínať na šecko sa už nedá.(a o to vác jak idú roky)

Takže čo to ako s ŠTB je?

Ako som spomenul, všetko to začalo sa 3.6.2018 presne počas toho ako som próboval Wirecast. Len pre neznalých, Wirecast je vysílací program, niečo jako je OBS, vMix a také. Próbovanie Wirecastu započalo kóli vysielaniu v OBSku od mája 2018 kedy som dával Minecraft mód dokopy. Tak ale potom teda prišiel ten deň kedy som začal skúšať Wirecast. Začalo to pekne, prešiel som z OBSka na Wirecast, rozbehal som tam bár čo, screen capture, zvuk, hento toto, skúšal som debilinky naokolo jako stopky, hodiny atď. Virtual studio a neviem čo všetko ešte. Vtedy ešte funguvalo originálne Pentium tak sme si zrátali s vtedajším experimentovaním čas nábehu Windows 98. Spomínam si že tam bol pustený aj 3D Maze. Potom sme skúšali ďalšie debilinky naokolo a potom ma napadlo že tam zapojím Sony Handycam Video8 kameru. Počas toho ako tam bola zapojená ma len tak napadlo že tam skúsim capnúť meno. Vtedy boli moje nápady frišké.. Napadlo ma Televízne Štúdio v Biskupovej. Napísal som to teda tam, videl som TŠB a potom ma osvítilo. Osvítilo ma to tak silno že som to hneď v tom momente premenoval na ŠTB. A tak sme začali.

A ako to pokračuje?

Jednou srandou je to že som vtedy začal robiť aj tzv. ŠTB Changelog. V tom changelogu sa schovávala väčšina vecí za prvý mesiac existencie čo sme vtedy robili. Citujem:

27.06.2018 - pridané animované logo, test bezdrôtovej kamery.
21-06.2018 - 27.06.2018 - menší oddych
21.06.2018 - úprava intra pre štartovaní televízie lebo sa našli technické nezrovnalosti
20.06.2018 - výroba intra pri štartovaní televízie
19.06.2018 - úprava intra pre správičky ŠTB
18.06.2018 - pridanie nového loga(zatiaľ ešte nerozhodnuté radou ŠTB), pridanie informácie o programe(ďalej len ŠTB)
17.06.2018 - pridanie intra pre reláciu správičky (FCPX production)
15.06.2018 - odštartovanie relácie správičky ŠTB
13.06.2018 - menšie úpravy OSD
04.06.2018 - 13.06.2018 - menší oddych
04.06.2018 - druha relácia - WWDC 2018
03.06.2018 - testiovanie Wirecastu + vznik ŠTB 1 + historicky prvá relácia z Video8 pásky.

Velice rozličné témy, poväčšine všetko len z technickej stránky. Ten kto ma pozná tak dobre vie že ja a šport sú veci keré sa velice velice radi nemajú. Tak ale čo má toto za logiku nevím... haha. Takisto sa v tom changelogu spomínajú také veci ako

Vysielané na: YouTube
Očakávaná doba životnosti: 0.5roka
Doba streamovania: 1/2.5hodiny

Určité osobnosti aj z 370networku o niektorých týchto detailoch možno nevedia.

Ale ako to že sme neni už na YT?

Ono to je tak, experimentuvať sa u nás na Discorde neprestalo, to je jasná vec. Preto Adama napadlo že skúsi vybaviť za lacný peňáz server na kerom by sa pekne dalo stránečku mať. Toľký čas a schopnosti čo na to dedikuval nás priviedli na miesto kde máme stránku ktorá je viacmenej od 2018 nezmenená a beží na nginx-e s nginx RTMPčkovým modulom. Próbuvali sme aj Wowzu ale z expertíznych zistení sa nám viac nakoniec oplatil nginx s RTMP modulom ako Wowza. Osobné skúsenosti s týmto internetom a šeckým naokolo sa nezaprú. toto je čisté klamstvo
K tejto sekcií sa tvrdo vyjadrím dole nižší, budem spomínať rok 2022 a 2023. To uvidíte šetci.

Čo sa teda vysiela na ŠTB?

Ono to býva také... povačšine fakt rozličné. Na ŠTB sa objavilo už všetko možné, od takých relatívne klasických hlásateľských vstupov, cez SprávičkyŠTB, počasí ŠTB, svojho času bývalo hranie LANTaa na klavíri donemoty až po próbovanie všeckých možných televizáckych vecí, počítačov, mobilov, vecí. Tak isto sme si na ŠTB v roku 2018 rozbehávali VCRko ktorého stav bol zlý a nakoniec sa nič s tým nedalo spraviť, po posledný pokus digitalizácie VHSiek ktorý sa podaril a výsledky sa dajú pokukať na YT kanáli. Alebo napríklad experiment dostať obraz z mobilu na CRT monitor, to bola vec ktorá bola zložená zo Samsung Galaxy Note 4 s MHL HDMI výstupom, krabicou HDMI>VGA, krabicou VGA>kompozit, VCRkom ktoré teda z kompozitu spravilo RFko a zakončili sme to s Teslou Satelit. Proces zapájania to bol extra dlhý, káble boli dlhé tiež, ale keď sa to podarilo tak to bola sranda.

Čilajšá štruktúra je kúštek lepší prepracuvaná. Ide o to že čil to má... kúštek vačšú logiku.
Zhľadom na to že sa furt povačšine srávam s počítačmi a telefónmi tak sú také stále relácie jak mašinové srání a telefónové srání. Títo relácie dopĺňajú zrebranduvané nowościŠTB keré sa svojho času volali Správičky ŠTB a počasíŠTB.

Ako to je s dizajnom?

Dizajn je taký rozličný, zaujímavý, svojský, špecifický. Celý vyprodukovaný in-house v Biskupovej mimo zvukovú časť. Ja som bohužiaľ extrémny antitalent na muziku, takže viac sa mi darí to patlaní grafiky dokopy.
Za celú existenciu dizajnu tam boli aplikované určité prvky ako sú animácie loga, injekťáže a také drobnosti. Niektoré kúsky si môžete pozrieť na oficiálnom kanále ŠTB
(ospravedlňte kvalitu screenshotov. Je taká jaká je, volakedy sa vysílalo totižto v 360p, volakedy v 480p, potom sa teda prešlo na 720p a tak... A aby toho nebolo málo tak snímky sú pod jpg kompresiou keďže, no... internet, šak víte.)


Začali sme teda skromne, tu je napríklad screenshot z 3.6.2018, zo dňa kedy sme začaliTuto teda kúštek screenshot neskór, z doby kedy sa začínala prvá vlna ŠTBTu zase už o nejaký čas neskôr druhá vlna, zmenené logo, vlastný dizajnA tu dvaapól vlna, vlna ktorá prišla spolu s Lumixom od 23.6.2019, logo sa už posunulo viac na kraj, používalo sa iba HDTu napríklad iterácia dizajnu z 2020, kúštek prehľadné logo, toto nadobudlo činnosť niekedy od mája/júna 2020.Pár zmén z roku 2021, logo dostalo menší gradient, pár maličkostí bolo prepracuvaných. Táto zmena prišla zhruba 3.6.2021Ďalšé menšé zmeny pre ŠTB, dvaapól vlna pre rok 2022, presun na rozlíšení FullHD 1080p, mierne zmenšení loga, vysílaní v kodeku HEVC. Zmena dizajnu stránky po rokoch. Zmeny prišli 3.6.2022.
Logo ostalo také vácméň bezezmeny, menili sa backendové veci u mňaAktualizácie stavu telky?

Jak si volakerí furt ešte pamatajú tú sekciu s kamerou, tam oxiduvala ťéž taká sekcia s aktualizáciami de sa dopisuvali veci tak jak išól čas. Neni to výnimka ani toť keďže hento čo je už hore je história a tú treba zanehávať takú jaká je.

Istý bod zlomu?
Jedného krásneho letného dňa volakedy v roku 2021 si nido neuvedomil a nevšimol že je čas riešiť doménu aby nevykapala. Nido to neodsleduval a doména kapla. A čil že čo čil, rozbehli sa debaty, rozbehlo sa vymýšlaní. Doriešilo sa to aj keď to chvílečku trvalo. Čil sme sa teda presunuli ze smíšnej štb.cf domény na takú kúštek serióznejšú televiziastb.sk doménu. Síce je to meno dlhšé na písaní ale je tam toho.

Udalosti roku 2022
Rok sa s rokom zišóv a stali sa prevratné veci.
ŠTB má 4 roky!
Prešlo sa na prísnejší server, dizajn stránky skoncuval s fruit aero dizajnom a dostau novší nádych, prešlo sa zas na Wowzu ktorá má svoj transkodér, prešlo sa na kodek HEVC a čilajšé imprezy prebíhajú v natívnom 1080p keré našteluvané vyzíra z vymačgnutého 1Mbps streamu fakt pekne na to čo to je + máme enkóduvané AVC H264 720p, H264 576p a H264 370p.
Pribulla aj priekazná databáza kerá skladuje archív a ostatné srandičky. Server má ťéž VePeNku a inakšé čerešne tortové. Mne pribudóv mebuk, enkóduje jak divý, na starej i5ke bych si toto určite nebóv dovoleu. Takže som začal vysílať z mebuku čo ale znamenalo že čiastočne palla kvalita zachytávaného HDMIčka lebo tá Blackmagicácka zachytávačka teda čil už nemóže byť v mebuku pichnutá.
Takisto sa už na 100% prešlo z Wirecastu na OBS (kerého mi je furt kúštek škoda) ale vtedy bol jeden špecifický aspekt Wirecastu horší jak v OBSku takže to ostalo pri tom OBSku. Do toho som nakonec časom domontuval libx265 pre ffmpeg a voláke pluginy (jako StreamFX alebo move-transition) keré mi treba k životu. Čil to OBSko teda má v sebe napratané veci jako python, lua, bash, macOSový shortcuts kerý mi napríklad zapína Focus mode na mašine. Samozrejme je to celé málo optimalizuvané a labilné takže mosím čil dávať pozor lebo to móže dopannúť šelijako len né dobre.

Udalosti roku 2023
Je to neuveriteľné ale je to tak! ŠTB tento rok oslavuje 5 rokov existencie!
Ono to tak... človeku hlava nebere že toto "Očakávaná doba životnosti: 0.5roka" čo svojho času bolo považované za veliký vtip bude mať už 10 násobok toho "očakávaného času životnosti" za sebou.
Priznávam, projekt to je stratový jak sviňa, tak ale celé to furt považujem za tú srandu toho že sme si spoločne ľudí spravili voláky smíšny projekt, nabrali pri ňom kopu skúseností a nepovažujem to za volačo čo má byť strašne seriózne. Iba to tak vyzíra...
Každopánne k tým zmenám pre tento rok: Pribulla lepšá HDMI zachytávačka, na rok 2023 dopadol relatívne veliký refresh dizajnu a menších záležitostí (kerý ale nemení logo, sme furt na vlne dvaapól, nejdeme na vlnu tri)
Takťéž pribudlo simulcastuvaní na Twitch a dokonca aj Telegram.

No a čo jako budúcnosť?

Budúcnosť tohoto nášho ŠTBčka je furt ešte vo hviezdach. Zas sa volačo nájde volakedy, zas sa volačo dosere. Časom sa ešte uvidí. Táto sekcia budúcnosti ostane nehybná. Mení sa iba tá čo je nad ňu lebo... lebo.
Pevne dúfajme že teda ŠTB prežije ešte dosť rokov (haha...) a čo ja vím čo ešte.
Caddy v2.7.6 - Mac mini Fedora Linux Asahi Remix 39, zobrazuvaní stránky próbuvané na Safari 17.0 - macOS 14.0 Sonoma, poslenný čas úpravy bol stream-1630742453.flv .