Biskupová

erb Vitaj, prečítaj si niečo o satelitoch!

Vidím že si prišiel kuknúť časť tejto stránky kde si povieme o satelite, alebo nazvime to skôr že set-top-boxe v Biskupovej! Teda, nebude to len o satelite ale aj o vecách naokolo.
Každopádne, najprv teda niečo o tom jako to tu v tejto dedine, resp. u nás funguje.
Základom každého Biskupovského satelitu je experimentuváňí, to experimentuvání došlo v roku 2016/2017 na takú úroveň kedy ma napadlo zhrabať peňáz a kúpiť DVBSky S960 USBčkový DVB-S2 tuner. Tuner kupovaný z Čiech za okolo 70€ ktorý sa potom pripojil k Raspberry Pi.
Prečo USB tuner a prečo Raspberry Pi 3B? Lebo niekto chcel experimentovať. Tak potom teda vznikol setobox ktorý odvtedy funguje doteraz dá sa povedať že bez prestávok. Ale mať len tak RPi a tuner bez krabice by bola asi nepekná debilina. Preto som sa rozohodol a s pomocou kompetentných ľudí som dal dokopy tuner s RPi do krabice od inakšého set-top-boxu. Tým bol pre niektorých pamätníkov možno známy Showbox S-300 Platinum. Niekdajšá televizácka krabica na bárčo. Na svoju dobu to malo všecko možné.
O napájanie sa stará zo šuflíka vybratý 12V - 5A zdroj a napájanie RPi je cez stepdown konvertor vnútri. Takže vzadu ostal teda ethernet konektor, dve USBčka, HDMI, coax a barrel konektor na napájanie. A vpredu je veľký čiernobiely 16x2 HD44780 displej pripojený po I²C zbernici a pôvodné tlačítka ktoré nefungujú lebo sú neni ani zapojené.

Snaha set-top-boxu nebola aby to bolo ako VUčka, Cryptoboxy alebo Dreamboxy, aby to malo Enigma2ku alebo ešte čo. Proste išlo len o to sa hrať a skúšať čo vznikne. A nakoniec teda z toho vznikol výkonovo slabší a relatívne drahý settopbox ktorému ešte veľa hodín šteluváňá chýbalo. Ale nakoniec sa to podarilo a je to relatívny úspech.
Kúštek nižšie sa dočítate ďalšie veci naokolo.

Niekdajší stav

Originálne sa začalo na základe OpenELECu ktorý bol používaný naraz ako TVheadend server a Kodi s TVheadend PVR klientom. Na fotke nižšie je síce vidieť že je v obyvačke, ale v realite sa nachádzal v spálni.
(a pôvodne bolo na pláne používať VDRko namiesto TVheadendu, ale zaujímavý TVheadend mi bol lepší)
Medzičasom bol aktualizovaný na LibreELEC s novším TVheadendom ktorý značne zvýšil rýchlosť prepínania a nahadzovania programov.
Potom sa televízor už v spálni moc nepozíral a ostal iba ako TVheadend server pre televízor v kuchyni ktorý je dodnes pripojený na tento TVheadend server.
Neskôr bol teda set-top-box po čase presunutý do mojej izby pri mašinu a aktualizovaný na najnovší LibreELEC 9.2.2 a TVheadend 4.3-1855 na ktorom ostal dodnes.


Fotka fotená krátko po rozbehaní displeja v roku 2017, na televízori je vidieť aj nalepený displej z Cryptoboxu HD600 Mini ktorý ako je vidieť je vypnutý, takže obraz bol tiež z RPi.


Stav roku 2020

Takže teda v dnešnej dobe roku pána 2020 sa settopbox "premenoval" na ŠTBstb, televízor sa už nepozerá ani v obývačke a tam už to ostalo posledne také viacmenej tiché za posledný rok. Najviac sa teda sleduje už iba v kuchyni a raz za čas, keď sa zhrabáva televizácky obsah, u mňa v izbe.
U mňa je teda na počítačovej skrini položený a slúži aj ako veľké hodiny.


Tuto na fotke z decembra 2019 vidieť kocúra Mufa a v pozadí ŠTBstb s ASUS ScreenDUOm navrchu.

Stav roku 2021

Stali sa zázraky, začátkom roka sme poprehadzuvali káble, dodali sieťovky, Showbox/ŠTBstb sa presunul do obyvačky a už ide pekne aj po WiFi. Čil to je také kúštek sraní do huby keď človek kukne jaký bol stav v 2019 a 2020, tak ale svet sa nezastaví a zmeny sa robá furt.
ŠTBstb je teda v obyvačke, vyaktualizovaný, v kuchyni už sú neni EPG problémy a šecko ide na parádu.

Čo, to furt neni všetko?

Ano, neni to všetko, teraz príde niečo zaujímavejšie!

Zabudol som spomenúť jednu banálnu vec. Ak si človek vie predstaviť analógiu ako býva parabola uchytená na dome tak si určite vie domyslieť aj motor ktorý s ňou vie otáčať. Presne ten motor čo otvára hranice televizáckemu obsahu. My takýto motor na parabole, resp. parabolu na motore máme už nejakých tých 10 rokov asi. Ale celé tie roky to bolo pozapájané iba tak že sa to dalo otáčať z obyvačky a teda toho obyvačkového coaxu. To bolo ešte za doby Showboxu. Potom keď sme prešli na Cryptobox niekedy v roku 2014 tak sme to moc nemali ani nastavené a teda ani nepoužívali. Zase ale v roku 2020 sa tím experimentovania rozhodol že prehodí kábel z obyvačky na moju izbu a že motor sa bude dať ovládať z mojej izby. Versatilnosť TVheadendu na lokálnej sieti mi dovolila to aby set-top-box bol pekne u mňa v izbe a ja som bol s laptopom vonku a experimentoval s TVheadendovými nastaveniami na motory. Keďže naša parabola je v 0° stave otočená na Astru 1 19.2°E a nie na presných 0° ako to väčšinou býva tak trebalo aj TVheadendové nastavenia tak trafiť.


Tuto príkladový screenshot z TVheadendu kde je pekne vidieť nastavenia tuneru.

Veľkú väčšinu satelitov čo som skúšal sa podarilo na prvý raz chytiť a najviac mi s tým pomohol aj LyngSat kde som si mohol chytro a jednoducho nájsť všetky transpondéry a nahodiť si tie ktoré som chcel.

A aby toho furt nebolo málo, tak nejaké zaujímavosti navyše

Každý kto má verejnú IP adresu určite skúšal bár čo, ja som napríklad ako experiment vo februári 2020 otvoril porty TVheadendu(port 9981 a 9982) aby som zistil či niekto stále neskenuje IP rozsahy a nezhľadáva TVheadend servery na tých portoch.
Po velice krátkej dobe od otvorenia portov ma čakalo prekvapenie, len tak cudzí a pripojený klient ktorý si pekne pozeral programy z 23.5°E Astry. A ako ľudia teda "zdielali" a "zhľadávali" moju IP adresu na kukanie Skylink programov zadarmo, ja som si na TVheadende zase zapol logovanie klientov a IP adries. Niektoré z nich sa mi veru podarilo vtedy počas experimentu aj zachytiť a popozerať čo sú zač. Dokonca sa moja IP adresa objavila na stránkach streamtest.in a vtedy relatívne čerstvého československého fóra m3u8.cz. Medzi klientmi bolo dosť VLCčiek na Linuxoch, Windowsoch, Androidoch, nejaké tie SmartTVčka sa objavili a aj všetko možné ešte. Plán by bol jasný, ja by som takto verejnú IP adresu aj nechal aj s TVheadendovými portmi otvorenú keby mi to ale bohužiaľ nerobilo problémy s vysielaním ŠTB alebo s tým že tie HDčkové 5Mbit streamy proste cez tento internet nepretlačím. A takisto gratulujem tým ktorí sa horko ťažko snažili pustiť Astra UHD a SES UHD programy odtiaľto. To bola bohužiaľ vec ktorá sa moc nedala keďže stream s 10Mbit sustain, 20Mbit peak bitrateom cez ledva ledva 3Mbity pretlačiť je vec nemožná. A na tom sa asi všetci zhodneme..

Stav rokov 2022 a 2023

Veci sa povačšine zastavili na bode mrazu, rozebralo sa nastavení otáčacého motora a celé to začalo chátrať.
Najhoršá vec na tom šeckom je to že LibreELEC sa na hentom starom RPi 3 už moc neoplatí aktualizuvať, nastavené to je len tak tak velice na kraji možností a ten kuchynský televízor s Amlogic procesorom má už ťéž pár rokov staré Kodi lebo novšé sa tam ľahko dotrepať nedá lebo z Kodi podpora na Amlogic procesory v podstate zmizla a už aj ten build čo tam je, je taký šelijaký že ledva ide.

Pevne dúfam že v lete 2023 sa mi podarí naspák rozbehať ten motor kerý protestuje(dosť pravdepodobne to budú odejdené kondíky alebo zatuhnutá mechanika, motor sa s pripojeným LNBčkom neste hýbať a ochrana ho vypína, bez LNBčka sa jakštakš hýbe ale nemám pocit že to je tak jak to bejvávalo) a že si budem mócť po rokoch konečne poskenuvať oblohu. Uvidíme.
Caddy v2.7.6 - Mac mini Fedora Linux Asahi Remix 39, zobrazuvaní stránky próbuvané na Safari 17.0 - macOS 14.0 Sonoma, poslenný čas úpravy nastal určite, ale to kedy to bolo neni zaručené že by sme vedeli. Presný čas vám aj tak Astra 23,5°E vie povedať, to hádam stačí.