Biskupová

erb Vitaj, poprečituj niečo o Raspberry Pi!

A vidíš, a že ťa RPi a niečo o stránke navyše nebude zaujímať.
Takže ešte raz. Celá táto serverová besnota začala hneď po mojej lyžuvačke ve februári 2020. (Zatiaľ prvá a posledná lyžovačka na ktorej som sa aj lyžoval, v januári 2016 som sa bóv na svahu ťéž ale to som sa nelyžuval tedy) Počas toho týdňa na lyžovačke som si zobral so sebou aj laptop z ktorého som vrámci projektu ŠTB vysielal. V tom čase u nás doma začal divný boj o internet o ktorom som tedy ja ani nevedel. Z informácií ktoré doteraz viem, išlo o to že internet zázrakom značne spomalil až vraj prestal ísť. Na ISPčko kúštek normálna vec aj keď vtedy to nebola žiadna extra banalita ale problém echt veliký. No a ako sa teda problém vyriešil? Riešenie bolo jednoduché, kompetentné osoby dali plán že sa prejde na kúštek vyšší program ktorý problémy mať nebude. A s vyšším programom bola aj táto krásna verejná IP kerú vidíte v prípade že ste si otvorili 176.101.178.133 a ne biskupova.televiziastb.sk.

Takže sme na začáááátkoch.

Ano, prišli sme presne na začiatok serveruváňá v dedine Biskupová. Mne nebolo vtedy nič povedané o internete až dokedy som domov neprišól, potom keď som sa teda objavil doma a dozvedel sa túto informáciu tak to začalo. Začalo sa klasickým Biskupovským experimentuvaním. Prvotne sa teda presunul tedajší LantBox modpack server z ŠTB servera do Biskupovej. Ten server póvodne na ŠTB serveri nebóv ani mesác. Spravilo sa to z jednoduchého dóvodu. Proste aby sme neboli limituvaní slabším výkonom a iba 1GB RAM na serveri čo bola fakt tragédia tedy. Druhá vec bolo próbovanie všelijakých vecí naokolo. Hneď po tom ako sa rozbehal LantBox tak som v krajnom čase dostal nápad rozbehať ClassiCube server. Server ktorý mal byť niečo ako oživenie niekdajšieho CZ/SK Minecraft Classic serveru z rokov dávnych. Bohužial po problémoch so serverom na ktorom to bežalo a po iných problémoch ako napríklad že o tom nikto nevedel tak tento server existoval iba krátko a to od 28.2.2020 do 23.5.2020. Ale stálo to za to. Ale spustenie ClassiCube serveru malo jeden dôsledok a to je spustenie lighttpd servera. Pôvodne teda ako python web server keďže sa na ňom hostoval iba index.html a pár obrázkov pre server. Tak ale po čase sa prešlo na lighttpd na RPi3Bčku a nakonec sme skončili na apache2 serveri kerý je čil na Raspberry Pi 3A+.

Menšie zhrnutie by bolo, o čom je teda táto stránka v roku čil?

Divné že to píšem toť tu, ale srať sa na to. Najhlavnejšá podstata tejto stránky je v tom hlavne aby som vám núkol šecky technologické možnosti a veci čo v Biskupovej sú, hlavne teda tí o kerých sa ví a sú dostupné verejnosti. Jazyk stránky, okrem toho že je v jakožeslovenčine tak je písané hlavne takým velice špecifickým nárečím. Je to taká divná kombinácia Nitránsko-Hlohovsko-Píšťanského s addonom VeľkoRipňansko-NovoSadských vecí. Pre jennoduchosť povedzme rovno že to je nitránčina, to stačí hádam. Oni ľuďí pochopá, dúfajme. Vysvetluvať takéto pokročilé nárečí sa mi zrovna neste, tak ale pán Google vám pomócť ví, dúfajme. Alebo šak aj pre samotné pochopení teoreticky stačí poprečituvať pár stránek toť tuto. Biskupová je teda asi ojedinelá dedina na Slovensku čo má "defacto" dve stránky. Dobre, tak to asi zrovna nééé, ale tvárme sa že to je tak. Aj keď teda tá prvá oficiálna je hlavná a táto s ňou nič spoločného nemá.

O tej ojedinelosti, o Biskupovej existuje aj určitá "brožúrka" v kerej sa dá pekne poprečituvať šecko možné čo sa o Biskupovej ví cca od prvej písomnej zmienky roku 1326 do roku 1996, tá sa nacháďa zarchivuvaná a zeskenuvaná toť Bohužál jej umístnení sa dostalo až na túto sekciu a nie na hlavnú stránku. Tento čin je ospravedlnený mojou osobou..

Jako išli veci časom a jaká bude budúcnosť

Medzičasom sa zrušil VNC a top (haha to fakt už iba veteráni tejto stránky pamatajú jak tu bol na indexe bezvýznamný top kerý ukazuval uptime a procesy), prešlo sa na apache a dosť vecí naokolo sa zmenilo..

Budúcnosť je teda ve hvízdach. Nido neví čo bude nového, nido neví či sa ešte niečo zlé neprihodí, nido neví či nás nezlúča s Ripňanmi alebo Merašicámi.

Každopádne abych teda vyrefreshuval veci a okolnosti na rok 2023, toto RPi 3A+ na kerom sme čil má voláku 32GB kartu z kerej neni moc využité a pevne dúfam že nevykape. Ďál tu na tom RPi je VePeNka bližší neurčeného typu kerá funguje velice dobre a a teda ešte to ovládaní tej volakedajšej vysílacej mašiny, čilajšého Centris+ file servera. RPi si počína dobre a pevne dúfam že dlhé roky ešte aj furt bude. Nevidím dóvod toho prečo by to RPi malo byť zlé a prečo by som ho mal rušiť alebo čo. A aspoň móžem povedať že Centris+ má 8 jaďér na 2 clustroch z čoho jeden cluster má 4 x86_64 Intelácke Clarkdale i5-660 jadrá keré sú taktuvané na frekvencií 3.33GHz a druhý cluster pozostáva ze štyroch ARMových Cortex-A53 jaďér BCM2837B0 procesora taktuvaného na frekvencií 1.4GHz.
Tak ale to je iba taká perlička navrch, proste neh je sranda.

Každopádne, k tejto téme teda volakedy zas neskór..
Caddy v2.7.6 - Mac mini Fedora Linux Asahi Remix 39, zobrazuvaní stránky próbuvané na Safari 17.0 - macOS 14.0 Sonoma, poslenný čas úpravy bol určite cez dobu čo táto stránka ide.